Officers of other MO Regiments from Franklin Co., MO

The following is a lsting of other officers in MO Regiments from Franklin Co., MO. Other officers will be added as information is located.

1st MO Art. Captain David Murphy of Co.F was from Franklin Co, MO. Rank Officer Commissioned Remarks -------- ---------------------- --------------- --------------------------------------- Major David Murphy Mar. 19, 1863 Resigned, Jul. 10, 1863. Captain David Murphy Sep. 26, 1862 From Jan. 01, 1862, Promoted to Maj. Mar. 19, 1863. 2nd MO Cav. 2nd Lt. M. S. Woodruff of Co.F was from Frankiln Co., MO. Rank Officer Commissioned Remarks -------- ---------------------- --------------- --------------------------------------- 2nd Lt. M. S. Woodruff Feb. 11, 1864 Promoted to 1st Lt. Co.D, Nov. 17, 1864. Transferred to field and staff as Adj., Nov. 17, 1864. Mustered out, Sep. 19, 1865. 3rd MSM Cav. Major James Wilson was captured at the battle of Pilot Knob, Sep. 27, 1864, and with six of his men was murdered by Tim Reeves in Franklin Co., MO, Oct. 03, 1964. 2nd MO Inf. Capt. Hermann Hartmann of Co.F was from Franklin Co., MO and died of wounds received at the battle of Missionary Ridge. Rank Officer Commissioned Remarks -------- ---------------------- --------------- --------------------------------------- Captain Hermann Hartmann Jun. 25, 1862 Died Dec. 07, 1863 of wounds. 8th MO Inf. Adjutant Edward F. Furber was from Franklin Co., MO. Rank Officer Commissioned Remarks -------- ---------------------- --------------- --------------------------------------- Adjutant Edward F. Furber Aug. 08, 1862 Transferred to the 47th MO Inf. Mustered out at expiration, Apr. 1865. 11th MO Infs. Captain Boatright of Co.H was from Franklin Co., MO. Rank Officer Commissioned Remarks -------- ---------------------- --------------- --------------------------------------- Captain W. W. Boatright Jul 12, 1862 Transferred to 71st U.S.A.D. Inf., Mar. 20, 1864. 17th MO Inf. Major Francis Wilhelmi was from Franklin Co., MO. Captain August Fisher of Co.E was from Franklin Co., MO. Rank Officer Commissioned Remarks -------- ---------------------- --------------- --------------------------------------- Major Francis Wilhelmi Jul. 11, 1864 Mustered out at expiration, Sep. 28, 1864. Captain August Fisher Dec. 16, 1863 Mustered out, Sep. 26, 1864. 30th MO Reg. Inf. Vols. Captain Boatright of Co.H was from Franklin Co., MO. Rank Officer Commissioned Remarks -------- ---------------------- --------------- --------------------------------------- Captain W. W. Boatright Jul. 12, 1862 Transferred to 71st U.S.A.D. Inf., Mar. 20, 1864. 31st MO Reg. Inf. Vols. Captain G. L. McCeary of Co.E was from Franklin Co., MO. Rank Officer Commissioned Remarks -------- ---------------------- --------------- --------------------------------------- Captain G. L. McCeary Sep. 08, 1862 Resigned, Dec. 16, 1862. 32st MO Reg. Inf. Vols. Major Abraham J. Seay was from Franklin Co., MO. Rank Officer Commissioned Remarks -------- ---------------------- --------------- --------------------------------------- Major Abraham J. Seay Nov. 19, 1862 From Oct. 20, 1862, Transferred to the Cons. Battn, 31st & 32nd MO Inf. 31st & 32nd Consolidated Battalion, MO Reg. Inf. Vols. Colonel Abraham J. Seay was from Franklin Co., MO. Rank Officer Commissioned Remarks -------- ---------------------- --------------- --------------------------------------- Colonel Abraham J. Seay Jun. 12, 1865 Mustered out, Jul. 18, 1865. Lt. Col. Abraham J. Seay Jan. 14, 1865 Promoted Col., Jun. 12, 1865. Major Abraham J. Seay Nov. 19, 1862  
Source: "History of Franklin, Jefferson, Washington, Crawford, and Gasconade Cos., MO", by Goodspeed, c1888, p.247, 251, 254, 255.

For additional regimental history information go to the MISSOURI VOLUNTEER FORCES IN THE CIVIL WAR with Federal Service (UNION) Index

{Return to Top of Document}

Return to The Index to the Civil War In Franklin County Missouri
Published on-line by the MO Commandery of MOLLUS

Copyright (c)1999 by the Missouri Commandery of the Military Order of the Loyal Legion of the United States